Křesťanská mládež (web 2)   Poutnici.com Zprávy od jinud Nová smlouva On-line Free MP3
 
Neděle 28. 5. 2017. Dnes má svátek Vilém, zítra Maxmilián a Maxim.
Služby Slovem (nahrávky ze shromáždění)
Rubrika: Ze Slov Pravdy a Lásky

Dvě přirozenosti

Otevřeně připouštím, že v Písmu se nevyskytují takové výrazy, jako „stará nebo nová přirozenost“, „zastoupení“ nebo „trojice“. Nicméně učení o těchto věcech je v Bibli plně obsaženo.

Písmo se dívá na věřícího dvěma pohledy – jako na dítě Adamovo a dítě Boží. Přirozenost, kterou člověk zdědil po Adamovi, je nevyléčitelně zlá. Co se narodilo z těla, je tělo; co se narodilo z Ducha, je Duch (Jan 3,6). Tyto dvě přirozenosti nemají nic společného. Jsou v podstatě různé a v neustálém boji jedna proti druhé. Tělesné smýšlení je Bohu nepřátelské, neboť není a ani nemůže být poddáno Božímu zákonu (Římanům 8,7). Tělesné sklony míří proti Duchu a Duch proti tělu; navzájem si odporují (Galatským 5,17). Může se vyskytnout otázka: Co může být spaseno a posvěceno?

Stará přirozenost to není, protože, jak bylo řečeno, je nenapravitelná; a ta nová to také není, protože nikdy nebyla ztracena a poskvrněna – je dokonalá a bez hříchu. V odpovědi na tuto otázku je nutné podotknout, že to co je spaseno a posvěceno není přirozenost. To je člověk sám o sobě. Přirozenost a osoba člověka jsou zcela rozdílné pojmy. Člověk, který byl mrtev ve vinách a hříchu, je stále stejná osoba, i když je teď křesťanem. Ten kdo jedná, je člověk, nikoli jeho přirozenost. Člověk je za své činy zodpovědný, a ne jeho přirozenost. To znamená, že člověk, který hřeší je hříšník, ale je pak také tím, kdo bývá ospravedlněn a posvěcen.

Dr. Ryle, liverpoolský biskup, známý jako spisovatel duchovních článků mluví o znovuzrození takto:

Je to nové stvoření. Je to povolání k existenci nového stvoření s novou přirozeností, novým způsobem života, novými touhami, novým vkusem, novým myšlením, novou nadějí a novými obavami. Toto všechno je zahrnuto v Jeho prohlášení o tom, že potřebujeme znovuzrození.

Dr. Baldwin, huronský biskup poznamenává: Staré srdce nemůže být změněno nebo předěláno. Bude stále pokračovat ve své úplné zkaženosti až do konce, stejně tak, jako na začátku.

Dr. James H. Brooks ze St. Louis píše: Dělejme s naší přirozeností, kterou jsme zdědili po Adamovi, co chceme: zušlechťujme ji, reformujme ji, pěstujme ji, zjemňujme ji, pokřtěme ji a připojme ke kterékoli církvi a ona zůstane stále stejně nepřátelská vůči Bohu.


Přímé stezky pro dítky Boží - A.Marshall
Přeložil: F.J.KřesinaSave this page to del.icio.us Digg This! Share on Google Share on Facebook Share on Reddit Linkuj si! Jaggni to Přidej na vybrali.sme.sk
Share on Slashdot Share on Stumble Upon Share on Technorati Share on Yahoo Bookmarks Share on Windows Live Share on Mixx Share on Furl Share on Mag.nolia
Přidal Petr Libánský ml. - František Jan Křesina - Alexandr Marshall dne 01.12.2015 ( Čteno 753 x | Tisk | Poslat )

Příbuzné, související nebo podobné články

K článku nebyly nalezeny žádné související články.
Login:
Heslo:
Televizní pořad pro mladé - Exit 316

  Anketa
BlueBoard.cz "Kdo věří v Syna, má život věčný. Kdo Syna odmítá, neuzří život, ale hněv Boží na něm zůstává." Jan 3,36Poutnici.com public


Rádio 7 - Rádio, které nemyslí za vás