Logo

Satelit uzavírá záhadu Noemovi archy - 2/2

Vysoko na „Mount Ararat“ ve východním Turecku se na úbočí hory vyskytuje neobvyklý a matoucí jev, o němž jeden badatel prohlásil, že by mohl být něčím, co odpovídá biblickým rozměrům. Popluje?

Mezitím se Taylorova síť odborníků rozrůstá víc než kdy jindy aby pomohla odhalit pravdu
o neobvyklém úkazu.

Například, analytik satelitních snímků Rod Franz z organizace SunTek Media Group/RiteImagem Inc., sídlící v Hendersonu v Nevadě, se podíval na snímky araratské anomálie pořízené Taylorem a provedl dodatečný rozbor tohoto území. Jako ředitel firemního výcviku projevil Franz své dovednosti přibližně 25-letou službou jako analytik vojenského inteligentního zobrazování.
„K určení tohoto úkazu byly použity stejné softwarové prostředky jako pro vládní studia
a komerčně nepřístupná snímaná data,“ řekl Franz pro SPACE.com/LiveScience.
„Byly stanoveny základní délky a poměry. Tento software je rovněž schopný přizpůsobit svůj jas, zákal, ostrost, kontrast a další faktory zkoumané oblasti,“ dodal.

„Spolu s mnoha různými funkcemi zpracování snímků jsem použil také funkci pseudo-color
a zkoušel tak stanovit, zda je možné odhalit cokoli pod sněhem a ledem,“ řekl Franz.

„Povrch útvaru měřil 1015 stop (309 metrů) napříč,“ oznámil Franz. „Zjistil jsem také, že tvar anomálie se jeví být podobný kruhu. Nejsem si jistý co to znamená, pokud vůbec něco, ale považuji to za nezvyklé.“

„Jestliže vezmeme v úvahu délku,“ zdůrazňuje Taylor, „úkaz svou velikostí předčí Titanic
a Bismarck a rovná se velikosti největší moderní letadlové lodi. Může se zdát, že tento rozbor zpochybňuje, zda se jedná o dřevěnou loď a vznáší klíčovou otázku: Kdyby byla loď skutečně tak obrovská, mohla by plout?“

Jsou však také experti dálkového snímání, kteří nabízí skeptický pohled. „Interpretace snímků je umělá,“ řekl Farouk El-Baz, ředitel Boston University Center for Remote Sensing.

„Člověk musí být obeznámen s účinky slunečního osvětlení na tvar pozorovaných rysů,“ řekl El-Baz. „Velmi nepatrné změny ve sklonu pozměňují tvary stínů, které ovlivňují vyhodnocení. Všechny snímky, které jsem až dosud viděl, lze vysvětlit jako přírodní charakter terénu. Útvar, jenž je vykládán jako „araratská anomálie,“ je podle mě skalní výčnělek
v částečném stínu, s různou vrstvou sněhu a ledové pokrývky.“


Viditelná droga pravdy
Taylor uvedl, že díky více satelitním zobrazením v nedaleké budoucnosti, stejně jako díky jiným probíhajícím studiím, je jeho dálkový archeologický výzkum na vzestupu.

Existuje definitivní zakončení. To je okamžitá základní pravda. A Taylor doufá, že výsledky jeho zkoumání podnítí prvotřídní expedici na toto území. „Ať je to cokoli,“ řekl.

Ale prozatím dálkově snímající satelit, určený k uskuteční „výkopů“ z vesmíru, zastoupí oblast expedice.

Například zrovna před několika týdny vědci z NASA, využívající hardware a techniku, založenou na vesmírných a vzdušných lodích, odkryli Mayské ruiny, ukryté v deštném pralese Střední Ameriky po více než 1000 let.

„Snímky satelitu GeoEye's Ikonos spolu se satelitními daty Global Positioning System (GPS) se staly pro průzkumníky nezbytnými jako voda a sublimačně sušené jídlo pro jakoukoli expedici. Člověk bez toho nechce opustit domov,“ řekl Mark Brender, vicepresident GeoEye pro sdělovací techniku a marketing, mající hlavní sídlo v Dulles, Virginia.

„Snímky z vesmíru jako tyto, pořízené satelitem GeoEye představují pro průzkumníky „závěrečnou vysokou ránu“ a s tím související pohled, který by nemohl být pořízen ze Země nebo dokonce z letadla,“ řekl Brender pro SPACE.com/LiveScience. „Je to viditelná droga pravdy.“

autor: Leonard David / 14.3.2006
source: SPACE.com
translated by: pallo

Příbuzné, související nebo podobné články

Byla potopa globální nebo regionální?
Byla potopa globální nebo regionální? Druhá část
Satelit uzavírá záhadu Noemovy archy - 1/2